Bicyklovanie v daždi: 5 tipov na bezpečnejšiu a komfortnejšiu jazdu
Pokiaľ vonku nezúri búrka, jazda na bicykli v daždi môže byť celkom príjemná. Netreba však zabúdať na to, že cesty sú v daždi šmykľavé a nebezpečenstvo stúpa aj vďaka zhoršenej viditeľnosti. Aby ste si bicyklovanie v daždi užili naplno a bez rizík, zozbierali sme pre vás týchto 5 tipov.
Jazda na bicykli v daždi môže byť aj nedobrovoľná
Aj keď nie ste fanúšikmi bicyklovania v daždi, môžete byť k nemu prinútení. Napríklad vtedy, ak vás zastihne lejak a akýkoľvek prístrešok je v nedohľadne. V takomto prípade sa oplatí vedieť, čo treba urobiť, aby ste si zaistili svoju bezpečnosť, ako aj bezpečnosť ostatných účastníkov cestnej premávky. Vyskúšajte naše najlepšie tipy, nielen ako to prežiť bez ujmy, ale zároveň si nezvyčajnú jazdu na bicykli vychutnať ako nevšedný zážitok.
Najlepšie tipy na cyklistiku v daždi
1. Oblečte sa primerane podľa počasia
Ak sa chystáte na bicykel, pred odchodom z domu si vždy skontrolujte predpoveď počasia. Aj keď predpoveď nesľubuje dážď, ak plánujete dlhšiu jazdu, pre istotu si so sebou vezmite pršiplášť. Vodoodolná bunda do dažďa vás pri jazde na bicykli uchráni pred vlhkom a zimou. Okrem pršiplášťa nezaškodí mať so sebou aj nepremokavé cyklistické návleky na nohy a rukavice. Návleky zabránia premoknutiu topánok a nôh, zatiaľ čo rukavice udržia ruky v teple a suchu a umožnia pohodlnejšie držanie riadidiel.
Za zmienku rozhodne stoja aj cyklistické okuliare, ktoré efektívne bránia stekaniu dažďovej vody do očí. Nezabudnite ani na bicykel a namontujte naň blatníky proti postriekaniu vodou a reflexné pásky na zviditeľnenie pre motoristov a ostatných účastníkov cestnej premávky.
2. Zviditeľnite sa svetlami na bicykel
Vidieť pri jazde na bicykli v daždi je rovnako dôležité, ako byť videný. Inštalácia svetiel na prednú časť bicykla vám umožní mať prehľad o tom, čo je pred vami a tiež umožní, aby vás protiidúce vozidlo zaregistrovalo aj pri slabých svetelných podmienkach. Rovnako tiež odporúčame namontovať svetlá na zadnú časť bicykla. Takto vás vozidlá prichádzajúce zozadu uvidia omnoho skôr, ako sa ku vám vôbec dostanú.
3. Vyhýbajte sa klzkým povrchom
Keď prší, poklopy na kanáloch, maľované dopravné značenie a ďalšie prvky na cestách sa stávajú mimoriadne klzkými. Preto je najlepšie vyhnúť sa takýmto povrchom širokým oblúkom. Ak neexistuje spôsob, ako by ste sa im vyhli, snažte sa, aby ste riadidlá držali pevne oboma rukami a daný úsek prešli tak, aby bol bicykel postavený kolmo na vozovku.
Okrem železničných priechodov a kanálov sa v daždi stávajú klzkejšími aj bežné cesty, bez ohľadu na to, či sú spevnené alebo nespevnené. Ak jazdíte na bicykli v daždi alebo krátko po ňom, najbezpečnejším úsekom cesty pre vás a váš bicykel budú suché čiary vytvárané vozidlami, ktoré vás predišli. Tieto časti cesty sú zvyčajne svetlejšej farby ako zvyšok vozovky a poskytujú väčšiu trakciu.
4. Znížte tlak v pneumatikách
Mokré cesty znamenajú, že gumy na bicykli majú zníženú trakciu, čo sťažuje brzdenie alebo jazdu v ostrých zákrutách. Pri takýchto podmienkach odporúčame zvýšiť trakciu jednoduchým znížením tlaku v pneumatikách. Po miernom nahustení budú mať na mokrej vozovke lepšiu adhéziu. Pomáha tiež, ak sú pneumatiky v dobrom stave a ich minimálna hĺbka dezénu dosahuje aspoň 1 mm.
5. Obíďte mláky na ceste
Nepredpokladáme, že by ste schválne vyhľadávali mláky, len chceme upozorniť na riziko, ktoré pri nich hrozí. Aj mláka, ktorá nevyzerá hlboko, môže byť totiž nebezpečná. Ak môžete, vyhnite sa jej, alebo ju aspoň prechádzajte pomalšie. Neopatrné nabehnutie do takejto mláky môže viesť k pádu do diery, ktorá je hlbšia, ako ste čakali a k strate rovnováhy. A to je predsa to posledné, čo chcete, najmä pri jazde po rušnej ceste.