Starosť o záhradu s pomocou šikovných nástrojov!

Starosť o záhradu s pomocou šikovných nástrojov!

Aby vaša záhrada na prvý pohľad zaujala rozkvitnutými stromami, okrasnými kvetmi a zeleným trávnikom, je potrebné venovať jej každý mesiac dostatok pozornosti a potrebnej starostlivosti.

Pod pravidelnou sezónnou starostlivosťou o záhradu rozumieme starostlivosť o rastliny, trávnik, jazierko v závislosti od ročného obdobia. Čím je záhrada bohatšia na výsadbu, záhradné stavby a iné doplnky, tým bude náročnejšia jej údržba.

Šikovné nástroje nám v tomto ciele určite pomôžu a preto si v tomto článku prejdeme pár z ních.

Krovinorez

Krovinorez, niekedy nazývaný aj motorové kosa, využijete na kosenie husto zarastených plôch a ťažko prístupných miest. Sú vhodné ako na klasické kosenie rovných trávnatých plôch, tak na kosenie plôch s ťažko prístupným terénom a vysokým porastom, pričom umožňujú tiež likvidáciu menších náletových drevín.

Pomôžu teda napríklad pri kosení prudkých svahov, priekop, okolí stromov a stien či podobných miest. Ďalšou výhodou krovinorezov je okrem ich širokých možností použitia tiež nízka hmotnosť a možnosť nasadenia kotúča či oceľového noža namiesto strunovej hlavy.

Štiepkovač dreva

Štiepkovač dreva, spolu aj z drvičom konárov, predstavujú ideálnych pomocníkov na likvidáciu záhradného odpadu. Sú vhodné pre záhradný odpad, ktorého sa počas sezóny nahromadí veľké množstvo. Drviče a štiepkovače nám umožnia tento materiál spracovať a často aj ďalej využiť.

Štiepkovače nadrvia konáre a kôru na drevenú štiepku s ktorou sa dá kúriť alebo použiť ako mulč do okrasnej výsadby. Drviče sú vhodné na pokosenú trávu, burinu a zvyšky zeleniny. Tie nadrvíme na drť, vďaka ktorej môžeme založiť kompost či pohnojiť rastliny.

Bazénový vysávač

Bazénový vysávač je užitočným pomocníkom, ktorí slúži k vysávaniu nečistôt zo dna a stien bazéna. Vysávače existujú ručné a tiež poloaické, ktoré sa pripájajú cez skimmer na pieskové filtračné zariadenie a v bazéne sa pohybujú náhodne. Automatické sa pohybujú pod hladinou, ich senzory hodnotia stav povrchu a zvolia si potrebný režim čistenia. Používajú sa pri nadzemných bazénoch a zapustených bazénoch s plochým dnom.

Roboticka kosačka

Robotická kosačka je schopná nahradiť podstatnú časť ľudskej práce pri úprave trávnika. Robotické kosačky sa hodia najmä na rovnejšie plochy bez väčšieho množstva prekážok. Súčasné robotické kosačky sú inteligentné stroje s možnosťou pokročilého programovania a ovládania.

Údržbu záhrad pomocou robotických kosačiek na trávu je možné vykonávať zo smartphonu, rozhrania Bluetooth alebo Wi-fi. Zatiaľ sú najefektívnejšie na relatívne malých a hladkých dvoroch.

Comments are closed.