Ako sa starať o krbové kachle tak aby vám dlho vydržali!
Krbové kachle sú výborným spôsobom kúrenia, pri ktorom dokonca aj ušetríte. Správny výber kvalitnej kachle Vám ušetrí tisíce eur ročne a spaľovaním obnoviteľných zdrojov, ako sú napríklad drevo budete aj ekologicky šetrní. Preto to dáva zmysel sa o krbové kachle vo vašej domácnosti aj dobre starať, aby vám spoľahlivo slúžili rok po roku.
Aspoň dva-krát každú chladnú sezónu by ste mali skontrolovať a vyčisti dymovody a komín. Najjednoduchšie je použiť čistiace poleno alebo chemický čistič, ktoré sa dávajú na rozpálené palivo. Látky uvoľnené horením potom pri prechode komínom premenia sadze na oxid uhličitý, ktorý vyjde von so spalinami. Ak dávate prednosť mechanickému čisteniu, môžete použiť čistiacu tvarovku pre dymovody alebo kompresor. A nezabudnite na revíziu komína, ktorú musí podľa zákona vykonať odborný technik alebo kominár minimálne jeden krát za 12 mesiacov.
Pred zahájením sezóny by ste mali skontrolovať stav tesnenia okolo dvierok a skla. V priebehu vykurovacej sezóny stačí čas od času zotrieť pec handričkou mierne nevlhčenou v čistej vode bez chemických prípravkov. To sa ale týka kachlí plechových, keramických a liatinových. Kachle obložené pieskovcom utierajte nasucho alebo radšej povysávajte, aby vlhká špina nevsiakla do kameňa. Najčastejšou a najpracnejšou činnosťou je potom pravidelné vyberanie popola. Prácu si uľahčíte špeciálnym vysávačom popola.
Po sezóne je dobré rozobrať ohnisko a vysať ho – zvyšný popol by nasával vzdušnú vlhkosť a mohol by tak vyvolať koróziu. Skontrolujte aj obklady a prípadne nechajte vymeniť poškodené pláty šamotu. Ak v krbových kachliach nekúrite, nechajte otvorené vzduchové otvory, aby nimi mohol voľne prúdiť vzduch. Je tiež dobré, keď máte nad komínom striešku, aby vám do neho nepršalo a do kachlí nezatekalo.
Ak chcete mať originálny vzhľad krbu, zvážte kúpu krbovej vložky, ktorú môžete obložiť podľa svojho vkusu. Vrchný krbový plášť však musí zostať funkčný. Mal byť žiaruvzdorný a trvanlivý, čo najmenej nasiakavý, dobre akumulovať teplo a jednoducho udržiavať. Môžete ho zhotoviť svojpomocne alebo ak nie ste manuálne zručný si ho nechať vyrobiť na zákazku. Obklad krbovej vložky môže byť z lícových tehál a tehlových pásikov, z kameňa (mramor, žula, vápenec, pieskovec, mastec) či umelého kameňa (povrchovo upravený betón), keramiky (kachľové obklady) alebo kovu (oceľ, liatina) – záleží len na vašom vkuse.
Dobrou investíciou bo bol aj vysávač popola. Ak dávate prednosť rozumnému pomeru cena/výkon, zvolíte vysávač vychladnutého popola. Existujú aj vysávače schopné nasať popol do teploty cca 60 °C, ale bývajú drahšie a na upratovaní krbu sa obvykle tak moc neponáhľa. Určite by vás mal zaujímať príkon: pre menšie pece je to aspoň 600 W, pre väčšie minimálne 900 W, aby mal vysávač dobrý ťah. Filter by mal byť kvalitný – minimálne zo sklených vlákien, ešte viac kvalitnejší typ HEPA, ktorý zachytí až 99 % mikro častíc a je vhodný aj pre alergikov. Nádoba na odpad by mala mať objem aspoň 15 l. Samozrejmosťou je stabilná konštrukcia a dobré tesnenie hadice, výhodou potom spätný chod, ktorým je možné rozdúchať oheň, či kolieska pre jednoduchý presun vysávača. Do úvahy vezmite aj dĺžku napájacej šnúry, aby ste nemuseli používať predlžovačku a jej aické navíjanie. Bonusom je potom nízka hlučnosť v chode. A pokiaľ máte malú komoru, budete najskôr pozerať aj na rozmery vysávača.